İçeriğe geç

Cami ile ilgili Sözler ve Mesajlar

  Cami ile ilgili sözleri ve mesajları sizler için sayfamızda hazırladık. Sizler de bildiğiniz cami ile ilgili sözleri ve mesajları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. İşte en güzel cami sözleri ve mesajları;

  Camiler imansızın kalbine korku ve ürperti salan, her an her tehlikeye karşı mü’min mücahitlerin, hazır ve teyakkuz halde bulundukları birer askeri kışla, karargâh ve talimgâhtır.

  Şüphesiz mescitler, (yalnızca) Allah’a aittir. Öyleyse, Allah ile beraber başka hiçbir şeye (ve kimseye) kulluk etmeyin (dua etmeyin, tapmayın). (Cin Suresi/18)

  Beldelerin Allah’a en sevimli yerleri mescitlerdir. Beldelerin Allah’a en sevimsiz yerleri de çarşı ve pazarlardır. (Müslim Mesacid, 288)

  Biz, kısık sesleriz. Minareleri sen ezansız bırakma Allah’ım! Ya çağır şurda bal yapanlarını, ya kovansız bırakma Allah’ım! – Arif Nihat Asya

  Minareler, eğri dünyanın en doğrularıdır.

  Cennete giden yollar, mescitlerden geçiyor. Mevla hep kullarını, secdelerde seçiyor. Ömer Kirazlı

  Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin, zira Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar ederler. (Tirmizi, Tefsir, Sure 2. H. No 3092)

  Camiler, nefsin ezildiği ve şeytani güçlerin, ruh ve mana karşısında mağlup düştüğü bir muharebe meydanıdır.

  Mabetler, mukaddes kimselere vakfedilmiş, müzeler değil, fakat günahkarlar için birer hastanedir. (A.Van Buren)

  Camiler imansızın kalbine korku ve ürperti salan, her an her tehlikeye karşı mü’min mücahitlerin, hazır ve teyakkuz halde bulundukları birer askeri kışla, karargâh ve talimgâhtır.

  Mescidler yeryüzünde Allah’ın evleridir. Gökteki yıldızların yer ehlini aydınlattıkları gibi, onlarda gök ehlini aydınlatırlar. (Heysemi, Mecmeuz-Zevaid 117)

  Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur. (Hadis-i Şerif)

  Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır. (Tevbe 18)

  Allah’ın mescitleri içinde, Allah’ın isminin anılmasını men eden ve o mescitlerin harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır? İşte o zalimler yok mu, onların bu mescitlere korka korka girmekten başka hakları yoktur. Bunları yapan o zalimlere, dünyada büyük bir felaket ve mahrumiyet, ahirette de büyük bir azap vardır. (Bakara 114)

  Cami Sözleri

  Namazını bitirip, omzunu cami duvarına dayayıp, elindeki tesbihi tane tane çekip ardından gözlerini dünyaya, gözlerini tüm yorgunluklara, gözlerini açtığı ellerinin ardında kalan her şeye yumdu. Sonra o ellerin içinde biriktirdiklerini yüzüne sürdü. Sonra ağırca ayağa kalktı. Sonra dışarıya, hayata, hayatın bir kenarına adımlarını usulca, yorgunca ama huzurluca atıp yeniden başladı; Hayata, imtihana, sabra, yaşamaya… (Mehmet Deveci)

  Zarar vermek, inkar etmek, mü’minlerin arasını ayırmak, Allah ve Peygamberine karşı savaşanlara daha önceden gözcülük yapmak üzere bir mescit kurup; “Biz sadece iyilik yapmak istedik” diye yemin edenlerin, yalancı olduklarına şüphesiz ki Allah şahittir. (Tevbe 107)

  Ben yeryüzü halkına azap etmeyi murat ettiğimde mescitleri inşa, tefriş, tamir ve tenvir edenleri, benim rızam için sevişenleri ve seher vakitlerinde istiğfar edenleri görünce onlara azap etmekten vazgeçerim. (İlahi Hadisler DİB. Yayınları Hasan Hüsnü Erdem 1982, Sayfa 28)

  Namaz için mescide giderken attığın her adım bir sadakadır. (Hadis-i Şerif)

  Cennete giden yollar, mescitlerden geçiyor. Mevla hep kullarını, secdelerde seçiyor. (Ömer Kirazlı)

  Cami ne kadar büyük olursa olsun, imam yine bildiğini okur. (Atasözü)

  Gerçek şu ki; otogarlar düğün salonlarından daha samimi sarılmalar görmüştür. Ve hastane duvarları da cami duvarlarından daha fazla inanan. (Cahit Zarifoğlu)

  Büyük paralar harcayıp ihtişamlı cami yaparlar, sonra da içinde oturup fakirlere dua ederler. (Ali Şeriati)

  Cami: Huzur yuvası, edep ve terbiye ocağı, ilim ve irfan dergahıdır. (Ömer Kirazlı)

  Bize taştan duvardan cami yaptıracak adamlar değil, gönül yapacak adamlar gerektir. (Şair’ül İslam Yunus Kokan)

  Eceli gelen köpek cami duvarına işer. (Atasözü)

  Bir cami kapısına yazılmış güzel bir söz; Lütfen! İçerde kazandığınızı, dışarda kaybetmeyin!

  Caminin mumunu yiyen kedinin gözü kör olur. (Atasözü)

  Camiler her yastaki Müslümana hitap eden bir nevi mekteptir. (Hekimoğlu İsmail)

  Camiye dikey olarak gel, yatay olarak zaten geleceksin. (Necip Fazıl Kısakürek)

  Cami Mesajları

  Cami yıkıldıysa mihrap yerinde, kalır güzellikten eser demişler. (Yesari)

  Cahiller serbest ama bütün yollar yasak. Onlar meydana hakim, bizse camide tutsak. (Necip Fazıl Kısakürek)

  Mescitler şüphesiz Allah’ındır. Öyleyse oralarda Allah’a yalvarırken başkasını katmayın. (Cin 18)

  Camiler mü’minler için, uyanma, silkinme ve şuurlanma merkezidir.

  Camiler yeryüzünün her yanına kurulmuş, ezanla insanoğlu camiye davet olunmuş. (Ömer Kirazlı)

  Denildi mi bir yerin adına Türk beldesi, gözüm al “bayrak” arar, kulağım “ezan” sesi (Necip Fazıl Kısakürek)

  Cami minarelerinden ve televizyon vericilerinden halka yönelen mesajlar birbirine zıt olursa ne elde edebiliriz ki? (Aliya İzzetbegoviç)

  Caminin güzelliği sadeliğinde, süsü ise cemaatledir.

  Cami-i köhne-i bî vakf’e, cemaat gelmez. (Nabi)

  Kim Allah için bir ev inşa ederse (mescit yaparsa) Allah’ta cennet’te onun için bir ev yapar. (Buhari, Salat 65, Müslim, Mesacid 4)

  Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin, zira Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar ederler. (Hadis-i Şerif)

  Camiye gittim ama Allah bilir niye. Ne namaz kılmaya, ne dua etmeye. Eskiden bir kilim aşırmıştım camiden o eskidi gittim yenisini yürütmeye. Ömer Hayyam

  Ta ilk gününden temeli takva üzerine kurulan mescit, elbette içinde namaza durmana daha layıktır. Onun içerisinde temizlenmeyi seven kişiler vardır. (Tevbe 108)

  Camiden istifade eden millet, camiden istifade eden devlet, yükselmiştir. Ömer Kirazlı

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir